olahvostova (olahvostova) wrote,
olahvostova
olahvostova

Криворізький літературний 2014-й рік у назвах і фактах

Складний, важкий, суперечливий, але таки продуктивний — такими загальними епітетами можна схарактеризувати 2014 рік для криворізького літературного процесу. Були в ньому і яскраві події, і поважні видання, і непоправні втрати. Далі — докладніше про факти, якими запам’ятався ці літературні 365 днів у Кривому Розі.

Ювілей
У березні відзначив 20-річчя найпопулярніший у світі український літературно-культурологічний часопис «Кур’єр Кривбасу», що весь цей час виходить за редакцією лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Григорія ГУСЕЙНОВА.
Нагороди
Наприкінці весни одним із дипломантів Всеукраїнського літературного конкурсу «Коронація слова» у номінації «Вибір видавця» названо роман «Бидлоград» криворіжця Олега ГАЛЕТКИ. Криворожанка Олена КОРОТКОВА перемогла у ІІІ Всеукраїнському літературному конкурсі «Pro Patria!». Поетеса і телеведуча Ірина РОІК взяла участь у двох масштабних літературних проектах — Весняній літературній школі в Києві та Літературній резиденції в Івано-Франківську, остання мала за підсумок друк текстів у колективній збірці. Перекладений Олексієм КАЗАКОВИМ вірш Ольги Хвостової «Пахне борщем і геранню…» отримав польську премію «Золоте перо», а перекладач відзначений за майстерність.
Візити
На початку лютого Кривий Ріг відвідав письменник, громадський діяч Лесь ТАНЮК на запрошення співзасновника благодійного фонду «Громадська ініціатива мешканців Кривбасу» Сергія НЄЖЕНЦЕВА. За сприяння останнього Лесь Танюк передав у бібліотеки міста 30 томів своїх вибраних творів. На початку березня брати КАПРАНОВИ взяли участь у криворізькому Майдані в якості громадських діячів. У квітні до міста прибув драматург і літературознавець Григорій ШТОНЬ із презентацією своїх книжок, зокрема, збірки романів «Всього лиш люди», випущеної «Видавництвом Романа Козлова». У квітні у Кривому Розі в рамках туру, організованого видавництвом «Клуб сімейного дозвілля», презентував свій черговий роман «Таємне джерело» письменник Андрій КОКОТЮХА. Поетка МІДНА презентувала у культурно-громадському центрі «Шелтер+» власну збірку «Стосонце». Там-таки презентацію своєї футурологічної книжки «Змінити майбутнє» наприкінці листопада провів політолог Віктор АНДРУСІВ за підтримки Об’єднання Відповідальних Громадян. Письменник, громадський діяч і лідер гурту «Собаки в космосі» Сергій ЖАДАН наприкінці жовтня дав музичний концерт у рок-клубі «Медісан» за сприяння Незалежної профспілки гірників та металургів.
Заходи і середовища
«Культурная среда на «Творческой кухне» — в серії вечорів із такою назвою, що проводилися в бібліотеці-філіалі для дорослих №10, що в ПК ім. Артема, взяли участь чимало місцевих літераторів. Також кожної останньої п’ятниці місяця тут проходили засідання літературного об’єднання при альманахові «Саксагань». Сам альманах вийшов у 2014-му лише одним випуском, зате в новому, спареному, соліднішому і вагомішому вигляді.
30 березня у кафе «Фантазія» відбулася моновистава Невиліковної «Бруд» — за визначенням організаторів, «поезія і музика, хорор та ніжність із мистецьким супроводом художника Ренато ОРТІСА. Гітара (Сергій ВЕЛИКОДНИЙ) + блок-флейта (Юрій МАЦКЕВИЧ)+шум (ВИ!). Аперитив — переможець Четвертого поетичного батлу «ЦВЯХ» Юрій Мацкевич. Наприкінці літа відбулася ще одна значуща культурна подія, на жаль, із літературою не пов’язана, — ювілейна «Нічна виставка», яку вже 10-й рік організовує Ренато Ортіс.
Екомистецький простір «Скриня» розпочав 2014 рік 3 січня традиційними читаннями у рамках клубу «Тринадцять». Літературні та інші заходи, зокрема, вечір Ігоря БУЗЬКА та Ольги Хвостової «Старий мотлох», 9-травневі «Читання про війну і перемогу», читання класиків тривали у «Скрині» до середини року, після чого заклад пішов у творчу відпустку, поступившись місцем школі англійської мови «Лардан».
Вересень 2014 року був місяцем перекладів і перекладачів у Кривому Розі. Ініціатором цього перекладацького марафону був Олексій Казаков. Щонеділі свої перекладацькі доробки презентувати у кафе «Манго» та у «Скрині» місцеві драгомани, серед яких названий уже Олексій Казаков, Дмитро ЩЕРБИНА, Любов БАРАНОВА й автор цих рядків. Частину озвучених перекладачами творів можна прочитати у самвидавівських брошурах, які підготувала Ірина Роік і кошти від реалізації яких підуть на підготовку нових перекладацьких заходів. Стали традицією поетичні зустрічі у кафе «Острів», де під егідою Наталії ПОГОРЄЛОВОЇ збираються досвідчені і молоді автори. У 2014-му тут слухали Максима КАБІРА, Євгенію КОЛІСНИК, Олексія МИРОНИКА, батька та сина ПАВЛОВИХ та інших літераторів. На останній у році зустрічі учасники збирали кошти для вояків АТО.
Новодруки
«Привет из Кривого Рога» — так називається новий історичний фотоальбом Ігоря РУКАВІЦИНА, що побачив світ напередодні Дня незалежності. Першу його частину складають репродукції картин, які художник Микола РЯБОКОНЬ малював із давніх криворізьких фотографій, а в другій представлені знімки прикметних куточків Кривого Рогу, зроблені фотографами Василем ГЕЛЕВАЧУКОМ та Ігорем КВОЧКОЮ. Своєрідним продовженням роботи над альбомом стала виставка ретрофотографій Едуарда ФУКСА, яка відкрилася у виставковій залі з ініціативи Ігора Рукавіцина та за сприяння і підтримки фотохудожника Георгія АРГУНОВА та мецената Ігоря ЛЯШЕНКА.
Про будні городян під час німецької окупації написав у виданій у 2014 році монографії «Криворожье в пламени войны (1941-1944)» відомий історик Олександр МЕЛЬНИК. «Репресивну політику радянської влади в українському селі у 1925-1939 роках» досліджувала і опублікувала у 2014-му підсумок історик Наталія РОМАНЕЦЬ. Заключний, восьмий том антології легенд, переказів, віршів та нарисів про Криворіжжя «На землі, на рідній…» випустив у 2014 році його упорядник Григорій ГУСЕЙНОВ. Викладачка музики і композиторка Наталія ДОБРИДНЄВА підготувала збірку «Мои импровизации — детям», куди ввійшли ноти джазових аранжувань п’яти популярних мелодій для виконання в ансамблі. «Переклик голосів. Переклади з Анни Ахматової» запропонувала читачам у 2014 році поетеса, а відтепер і перекладачка Любов Баранова. До ювілею колись «Криворіжсталі», а нині ПАТ «АрселоМіттал Кривий Ріг», який відзначали у 2014 році, побачила світ збірка матеріалів «Криворожский металлоград» за редакцією Григорія ТУРЕНКА.
У серії «Бібліотека гуманітарія» вийшов препринт роботи Освальда Бурґгардта «Нові обрії в царині дослідження поетичного стилю (принципи Ельстера) із паралельним перекладом українською мовою. Це та інші видання, серед яких прикметними літературними новодруками можна назвати поетичну збірку Наталії ЛОПАТИНСЬКОЇ «Года над чувствами не властны…», новели Ігоря МОСУНОВА «Тайная история русской литературы» та «Виховні притчі діда Дмитра (Дмитро Тимофійович ФЕДОРЕНКО)», здійснено силами видавництва Романа КОЗЛОВА.
Краєзнавець, дослідниця і захисниця природи Кривого Рогу Вікторія ТРОТНЕР видала книжку «Тварини і рослини парків та лісосмуг». 2014-м роком датовану поетичну збірку Інни ДОЛЕННИК «Родство», яка отримала гран-прі загальноміського літературного конкурсу «Україна моя квітуча». Нову книжку пустив у світ поет із Широкого Микола ОЛЕКСІЄНКО — це поетична збірка для дітей «Я люблю всі пори року». Вірші та публіцистику поет і журналіст Олег ПОНОМАРЬОВ опублікував у книжці «…Сказал редактор». Збірку творів наприкінці року подарувала читачам Ольга ВАЛЕНСЬКА.
Втрати
У 2014 році в Кривому Розі пішли з життя відомі автори та причетні до літератури діячі. Першого червня поховали видатного дитячого поета Олексія СТАРІКОВА. В середині червня не стало поета і гумориста Василя СИЧОВА. Влітку відійшов у вічність поет Володимир БІЛЕЦЬКИЙ. З0 жовтня цей світ залишив літературознавець і поет Анатолій КОЗЛОВ.
Багаторічний головний редактор «Вестника Кривбасса», автор ідеї телевізійної програми «Книжкова полиця», шанувальник і знавець літератури, ініціатор видання шести літературних спецвипусків «ВеКа» й автор яскравих фоторепортажів із багатьох літподій останніх років, Володимир ГОНЧАР став вічно молодим 12 червня 2013 року. Другого травня йому виповнився 41 рік. Одне його оповідання можна прочитати на сайті «Вестника», а щоденникові записи та деякі вірші шукайте у «Живому журналі».
Народження
31 грудня 2014 року улюблениця криворізької літпубліки Мар’яна Невиліковна написала на своїй сторінці в одній із соцмережі: «А однiй дуже хорошiй дiвчинцi Дiд Мороз довiз синочка:) Але спершу багато снiгу натрусив, щоб санчата проїхали))) P.S. Правда ж я скромна?)» Хороша дівчинка – це, звісно, сама Мар’яна, тож вітаємо молоду матусю і бажаємо довгих щасливих років життя і немовлятку, і батькам, і літературній громадськості, і всій криворізькій громаді!
Ольга Гончар (Хвостова)
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments