olahvostova (olahvostova) wrote,
olahvostova
olahvostova

Кривий Ріг-літературний зразка 2012 року: дива не сталося

Або «стабільність досягнуто». Або «Руїну подолано». Як не назви — все підійде. Та найбільше підходить назва, винесена в заголовок.
Дива не сталося, тому що:
а) так і не вдалося знайти кошти на проведення фестивалю «Руді тексти-2012»;
б) нову книжку не видав Ігор Бузько;
в) ніхто з криворіжців не переміг ні на якому значному літературному конкурсі;
г) в Україні так і не заговорили про криворізьку літературну аномалію.
Особистістю року ризикну назвати Мар’яну НЕВИЛІКОВНУ. В активній власній творчій реалізації і в організації яскравих літературно-мистецьких заходів цього року вона — незаперечний лідер.
Відкриттями року стали Майка АНДРЄЄВА, Катерина БОНДАР, Олександр ЄРЛИКОВ, Марія БЛАГОВА. Зокрема, роман останньої авторки під назвою «Кабаре» увійшов у мій власний топ року як смілива і талановита спроба показу сексуального заробітчанства і того, як жінка, навіть вдавшись до такої нищівної для себе діяльності, може зберегти особистість. Серед пам’ятних видань 2012 року не можна не згадати «Остров принцесс» Марії ГАЙДУК, «Книжку» Максима КАБІРА, «За рік до світанку» Дмитра ПІСКОРСЬКОГО, «Откуда берутся гении?» Світлани МОКРЯКОВОЇ.
«Прорив року» — друк творів кількох криворізьких авторів у міжнародному літературному проекті «Интеллигент». «Вікно в Росію», а заразом і в деякі країни Європи та Америки, де виходять друковані версії цього міжнародного проекту, прорубав Андрій ДЮКА, нині — головний редактор альманаху «Саксагань».
Однозначно найпам’ятнішу подію року визначити важко. Яскравих зустрічей, презентацій, фестивалів чи інших заходів не відбулося. У вересні розпочав роботу самобутній концептуальний проект «Середня літературна школа» («СЛіШ»). Влітку був оголошений і проведений конкурс на участь у ньому, де автори подавали заявки на відвідання однієї з двох прозових або однієї з двох поетичних груп. Щотижня один із чотирьох «лекторів» — Ігор Бузько, Мар’яна Невиліковна, Максим Кабір і автор цих рядків — проводить зустріч зі своєю групою. Проект триватиме до травня 2013 року.
Літературними закладами року можна назвати арт-клуб «Скринька Пандори» і згадану вже «Львівську кав’ярню». Запам’яталися проведені у 2012 році зустрічі «Кривої кави» (проект «Львівської кав’ярні») — «Бабине літо», «Сувора челябінська кава», «Вписка».. Незабутніми стали і лекції Валентини Косміної, філософський клуб «Кумис», дискусійний клуб «(не)ехолалія» в «Скриньці Пандори». Там само відбулися й акції, які учасники і глядачі пам’ятатимуть ще довго: «Все будет ОСЕНЬ ХОРОСО!», «Літаргічні сни», «Три-ф», «Мовою неба», «Ероїнова кома», «Стихиатрия», «Свет в твоїм окне», «Выходы». Тут провели власні літературні вечори Тетяна КАЛЄВА, Анжела ШКІЦЬКА, Володимир БІЛЕЦЬКИЙ, Василь СИЧОВ та інші автори.
Крок назустріч літераторам зробили і клуби «Сучасник» — там проведені вечори «Синька» і «Гідроперит», а також рок-клуб «Медісан», де одного вечора відкрито політтусувалися молоді автори. Білшість названих акцій проходила у березні, і таким чином Кривий Ріг узяв участь у всеукраїнській акції «Віршень», ставши лідером за кількістю подій.
Скандалами року є зняття з ефіру «Книжкової полиці» за аналіз тоді ще законопроекту «Про мови в Україні», а також бійки між Володимиром СТЕЦЮКОМ і Андрієм Блеком та Григорієм ТУРЕНКОМ.
Кривий Ріг у 2012-му вперше відвідала Маріанна КІЯНОВСЬКА і знову — брати КАПРАНОВИ, які домовилися про представлення книжок видавництва «Зелений пес» у «Скриньці Пандори». Там само діє і ятка, де можна ознайомитися з виданнями авторів-криворіжців.
В уявній номінації «Консолідація року-2012 в літсередовищі» була б одна-єдина позиція — збір коштів для лікування Олександра ШМАРІНА (РАГДАЯ). Бажаємо глибокому прозаїку міцного здоров’я і чекаємо на літературні дива наступного, 2013 року.
Ольга Хвостова, для «Вестника Кривбасса».
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments