olahvostova (olahvostova) wrote,
olahvostova
olahvostova

Кривбас літературний зразка 2010 року: колекція подій і розчарувань

Чим запам’ятався 2010 рік у культурному, передусім, літературному житті Кривого Рогу? З таким банальним запитанням я звернулася до кількох людей, які заслуговують називатися знаковими постатями цього самого життя. Відповіді були прогнозовані, та не обійшлося і без несподіванок.
Подією №1 більшість опитаних назвали літературно-музичний фестиваль «Руді тексти-2010». Його супроводжувала безпрецедентна спека, що, втім, не завадила запам’ятати найяскравіших гостей фестивалю – Сергія ПАНТЮКА і Сергія ПРИЛУЦЬКОГО (ПІСТОНЧИКА). І це тим цінніше, що «спекотний» фестиваль відбувся буквально open air, просто неба, на театральній площі перед малою сценою театру імені Шевченка.
Цей майданчик у 2010 бачив іще як мінімум одну поважну літературну подію – публічну презентацію альманаху «Символ», вихід якого також претендує на звання «Літературна подія року». Крім презентації на «Артмайдані» (саме таку назву прагнуть прищепити нові опікуни цього стратегічно вигідного місця), «Символ» пишно презентували також у головному корпусі Криворізького державного педагогічного університету та в Київському булгаковському товаристві. Редколегія альманаху – а це Тетяна МЕЛІХОВА, Ірина БУГАЙОВА, Володимир СТЕЦЮК, Інна ДОЛЕННИК – доклали максимум зусиль, щоб показати в цьому культурологічному виданні зріз не тільки літературного, але й узагалі мистецького життя Кривого Рогу, як сильні, так і слабкі його сторони.
Альманах «Символ» найчастіше називали найкращим новодруком року в Кривому Розі. Альтернативу йому склав довгоочікуваний фотоальбом «Кривий Ріг». Це – офіційний, міськвиконкомівський погляд на наше місто, з усіма плюсами і мінусами. Важко уявити, хто ще спромігся б профінансувати видання такої захмарної якості друку.
Найочікуванішим художнім новодруком безперечно є нова поетична збірка Інни ДОЛЕННИК «Знаки внимания». Одна з найяскравіших криворізьких поеток надто нечасто тішить публіку своїми виданнями, тож поспішайте запитувати її збірку по книгарнях.
Кілька опитаних назвали літературним візитом року приїзд братів КАПРАНОВИХ, який відбувся наприкінці минулого року. Втім, звучали і прізвища Марини ПАВЛЕНКО та подружжя ЛАПІКУРІВ, привезених видавництвом «Грані-Т», а також Валентина БАДРАКА і Максима КІДРУКА. До честі муніципального телеканалу «Рудана», там по достоїнству оцінили всі візити і відзняли розлогі інтерв’ю з цими persona’ми grata.
Літературних розчарувань року виявилося багато. Юлія КАРЧ, організаторка «Кафедральних міжсоборчиків», що неабияк пожвавили літературне життя міста, зізналася, що її постійно розчаровує Максим КАБІР не-діянням, не-очоленням якогось реального мистецького руху. Літераторка і телеведуча Неля НАЗАРЧУК розчарована, бо досі в місті днем з вогнем не знайдеш поштових листівок із видами Кривого Рогу. Дитячий фестиваль «Руденькі тексти», скасований через спеку, став розчаруванням для співробітників мережі дитячих бібліотек міста. Доповню цей список сумом від закриття в місті трьох книгарень і зрадженими надіями на вихід нових книжок уже згаданого Кабіра, Мар’яни НЕВИЛІКОВНОЇ, Любові БАРАНОВОЇ, Галини ІЗОТОВОЇ, Ігоря БУЗЬКА і Валерія КАРЧА. І якщо Мар’янине мовчання цілком прощенне, бо її дебютна збірка «Ключі» от-щойно вийшла у 2009-му, то звична причина невиходу друком Баранової, Кабіра і Карча – відсутність необхідних коштів – засмучує. У випадку з лідером гурту «Кафедра зеленої музики» Валерієм Карчем засмучує тим більше, що його дебютної збірки уже всі чекають з неабияким нетерпінням. Розчарування року – це і припинення з об’єктивних причин «Кафедральних міжсоборчиків», і невихід нових номерів «Артефакту», і нечасті тепер «Спокуси говорити», і надалі підпільний вихід альманаху «Саксагань»…
Жодного лідера не виявилося в номінації «Людина року». Втім, «присудити» таке звання можна Даринці КВІТЦІ, яка і «Спокуси» організовувала, і завершила навчання у КДПУ. І пройшла курс «молодого літератора» в першій літературній школі, і в «Рудих текстах» виступила, і насамкінець засмутила левову частку своїх прихильників від’їздом до Києва.
Судячи з відповідей, надій і відкриттів минулий літературний рік подарував мало. Мар’яна Невиліковна пожартувала, що відкриттям року для неї стало те, що в місті «українською мовою пишуть не троє, а п’ятеро!» Як мінімум семеро! – поспішаю втішити Мар’яну, згадавши принагідно імена двох прозаїків, які для мене особисто стали відкриттям 2010 року – Сергія ВЕЛИЧКА і Володимира ФАТАЄВА.
«Де знайти спонсорів?», «Коли будуть нові книжки?», «Чи буде продовження «Символа»?», «Де можна купити новий фотоальбом про Кривий Ріг?» і «В мене твори. Чи не могли б Ви почитати і сказати, що мені робити?» - це питання, на які найчастіше ставили читачі, глядачі і слухачі тим, хто пише, видає і представляє книжки. Якщо перші два - суто риторичні, то на інші є чіткі відповіді. Новий випуск «Символа» готовий до друку і вийде вже дуже скоро. Фотоальбом «Кривий Ріг» запитуйте у книгарні «Букініст», в магазинах мережі «Криворіжкнига» і на книжковій ятці біля бібліотеки міськвиконкому. А відповідь на останнє питання нестерпно банальна: якщо пишеться, треба писати ще краще. А ще організовувати і брати участь у заходах, про які на початку наступного року так приємно згадати і сказати: «Оце так літературний рік був! Люкс!»
Ольга Хвостова, для «Вестника Кривбасса».
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments